НА ФАКУЛЬТЕТІ ЖУРНАЛІСТИКИ ЗНУ ПРОЙШОВ СПІЛЬНИЙ З АМЕРИКАНСЬКИМ УНІВЕРСИТЕТОМ ВЕБІНАР
29 березня відбулася онлайн-зустріч представників факультету журналістики Запорізького національного університету та Мічиганського університету під назвою «Український голос у глобальних медіа: війна, журналістика миру та боротьба за свободу». Метою вебінару було розглянути роботу журналістів в контексті війни.
До конференції в Zoom долучилися 90 учасників, серед яких були журналісти національних та регіональних ЗМІ: Дар’я Зирянова – операторка телеканалу «Ми – Україна», Ярослав Євраєв – головний редактор Павлоградської ТРК, Ігор Гур'єв – фотожурналіст інтернет-порталу «Акцент».
Модератором дискусії була Катерина Сіріньок-Долгарьова, гостьова дослідниця Центру Вайзера з досліджень Європи і Євразії Мічиганського університету, доцентка кафедри журналістики Запорізького національного університету.
Вебінар проходив у формі діалогу між спікерами та слухачами. Наголос робився на роботі саме локальних ЗМІ, які працюють біля лінії фронту.
Кожен спікер коротко розповів про себе та своє медіа. Далі американське та українське студентство почали ставити запитання:
Як змінилася тематика журналістських робіт після початку повномасштабного вторгнення, які акценти?
Ярослав Євраєв відповів, що в них регіональний канал й до війни вони висвітлювали місцеві новини. Ввечері 24 лютого після початку повномасштабного вторгнення, Павлоград почав приймати перших переселенців. Вони почали одразу висвітлювати цю тему. Паралельно їхня редакція намагалася подавати позитивні новини, щоб був баланс. Зараз вони висвітлюють теми прильотів ракет, ліквідацію наслідків, виплати постраждалими, роботу волонтерських організацій. Акцент робиться на питанні ВПО через те, що населення міста виросло на 50%.
Дар’я Зирянова зазначила, що загальнонаціональний канал брав соціально важливі теми, резонансні, журналістські розслідування. Показували те, що не показують місцеві канали. «З 24.02 ми працюємо цілодобово, без відпусток та вихідних. Обставини змусили мене і колег стати воєнними журналістами.», – поділилася журналістка.
Про портал «Акцент» Ігор Гур'єв сказав: «Моє медіа змінила війна. Раніше ми висвітлювали суспільно-політичне життя, іноді були спецвипуски. Але загалом це було спокійне життя зі своїми пригодами. Після початку повномасштабного вторгнення, тематика змінилася повністю. Всю нашу увагу забирають події пов'язані з війною, життя цивільного населення біля лінії фронту.».
Як ви дотримуєтесь об'єктивності та неупередженості, пишучи про такі емоційні події?
І тут Дар’я Зирянова дала таку відповідь: «Ми керуємося тими самими правилами етики, що й раніше. Але є ускладнення пов'язані з обмеженнями, які ставить Міноборони.».
Журналіст Ігор Гур'єв поділився з колегами лайфхаком. Він порадив перечекати декілька днів, щоб бути неупередженим. Після того писати свої авторські матеріали.
Як протидіяти пропаганді та дезінформації?
Ярослав Євраєв розповів про їхній проєкт «Давайте перевіримо», який налічує вже 2 випуски. Там журналісти спільно з Національною асоціацією медіа розвінчують міфи пропагандистів.
Дар’я Зирянова доповнила колегу: «Російська пропаганда впливає на людей, які живуть на окупованих територіях та близько до лінії фронту. Вони не мають доступу до нашої інформації. Вони сподіваються на Telegram-канали, там люди отримують українські новини.».
Журналістка-розслідувачка, викладачка департаменту комунікації та медіа Мічиганського університету Ана Авіла поставила таке запитання: «Як місцеві журналісти які не мають доступу до аудиторії на окупованих територіях доносять туди інформацію?».
З цього приводу висловився й декан факультету журналістики ЗНУ – Віктор Володимирович Костюк. Він зазначив, що деякі люди на тимчасово окупованих територіях не можуть зрозуміти кому вірити. «В мене особиста думка, вони або не хочуть це визначити, або бояться. Навіть в ключовому питанні «Хто на кого напав?».», – сказав педагог.
Наступна спікерка розповіла про свій досвід спілкування з журналістами, які виїхали з окупованих територій. ЇЇ колеги спілкуються з читачами телефоном, в Viber та передають їм необхідну інформацію.
Обговорювалися також питання пошкодження енергетичної інфраструктури, замовчування певних тем Американськими ЗМІ, пропагандистські наративи в Фейсбуці.
Важливим є питання, яке постало в учасників: «Як боротися з втомою міжнародних ЗМІ від війни? Та як додавати інтересу цій темі?».
Тут журналіст Ярослав Євраєв поділився своїми думками. Він наголосив, що важливо висвітлювати українське питання з різних ракурсів. Ми продовжуємо розвиватися, відновлюватися – це необхідно показувати. Люди відчувають втому, коли читають лише негативні новини.
Загалом зустріч тривала півтори години, за цей час було розглянуто ряд важливих питань. Організатори сказали, що це останній вебінар та у майбутньому будуть нові заходи. Всі учасники отримають сертифікати за участь в обговоренні.